Sarcelles, Wycombe and Basildon Regional Qualifier Round-up

March 15, 2018

 

On the 9th. 10th. 11th March Hackney Aquatics competed at 4 competitions across the UK and Europe including a level 3 Regional Qualifier in Basildon, a national level 1 meet in Wycombe and an International level 1 meet in France. A separate report will be available for the Middlesex Development meet.

 

2018 FFN Golden Tour Camille Muffat – Sarcelles, Paris

 

Ryan McCoy (14) travelled with Head Coach Rick Hall as part of the Middlesex County Team selected to compete at his first International Meet.  Ryan was selected based on his ranking within the county and had the opportunity to swim against international swim stars like Pernille Blume, Jeremy Stravius, Marco Koch, Jazmin Carlin and Siobhan Marie O’Connor,  compete at the meet. Ryan competed in the 50, 100 and 200 Butterfly. Our Ryan smashed his PB with 28.0 in the 50 Butterfly, got 5th place in the open C final in the 200 fly, and also swam in the 100 fly.

 

Head Coach Rick, who was on the trip with Ryan said after the meet, "the County take a team away every 2 years to give swimmers an opportunity to race outside of the UK and race different athletes.  It gave Ryan a fantastic opportunity to sample what it is like to travel with a team and race against some world class athletes.  Looking forward, I hope this inspires more Hackney swimmers to want to get to this level."

 

 

Ryan with Olympic, World and European Gold Medallist Jeremy Stravius after he had just won the 100 Fly.

 

Wycombe District Level 1 meet

 

8 Hackney swimmers went to compete at this premium level 1 meet. Lily Girardet achieved 5th in the 200 Backstroke, and Isla Silva (aged 12 years young; other swimmers in her age group where 13), won 4th in the 100 Breaststroke and a top ten finish in the 200 Breast.

 

 

Isla Silva and Cressida Taggart enjoying the Wycombe meet

 

 

Basildon & Phoenix Regional Qualifier

 

38 swimmers competed at the Basildon Sporting village 25m pool.

 

One of the referees from Basildon remarked how well behaved and polite the Hackney Aquatics swimmers have been; well done swimmers our reputation is very important.

We achieved 98 top ten finishes but including the medal winners there were 155 top ten finishes from 38 swimmers.

 

 

 

Leah, Asher, Gabriel, Ilyas, Tasso, Ronnie at Basildon

#

Gold medal winners*:

  • Larah Tobias-Tarsh (15) 100 Breaststroke

  • Madison Taylor (13) 50 and 100 Backstroke

  • Bryan Piedra-Ojeda (13) 100 IM

  • Cressida Taggart (11) 100 Butterfly, 200 Freestyle, 200 IM

  • Tasso Hatzakis (10) 50, 100 and 200 Backstroke, 100 Butterfly

  • Asher Duckworth (9) 50 Breaststroke

  • Llewllyn Porter (9) 100 and 200 IM, 100 and 200 Breaststroke,

Silver medal winners*:

  • Joe Tarnoky (18) 50 Butterfly

  • Lottie Dahlen (16) 200 Backstroke

  • Marlow Depeza-Purvis (15) 100 and 400 IM, 200 Breaststroke

  • Ilyas Ahmed (14) 400 Freestyle

  • Thomas Archer (13) 50 Butterfly

  • Bryan Piedra Ojeda (13) 50 and 100 Freestyle

  • Gabriel Kieskiewicz (11) 200 IM

  • Lena Westgate (10) 200 Breaststroke

  • Asher Duckworth (9) 100 Backstroke, 100 and 200 Breaststroke

  • Llewellyn Porter (9) 50, 100, 200 and 400 Freestyle, 50 and 100 Butterfly, 50 Backstroke

Bronze medal winners*:

  • Lottie Dahlen (16) 400 Freestyle

  • Ruan O’Toole Douglas (15) 50 Breaststroke

  • Thomas Archer (13) 100 Freestyle

  • Ronnie Phillimore (13) 100 Breaststroke

  • Bryan Piedra Ojeda (13) 50 Butterfly

  • Mia Jones (12) 100 IM

  • Mika Ogden (12) 200 Breaststroke

  • Leah Lipsey Swarbrick (12) 100 Butterfly, 100 Breaststroke

  • Ophelia Taggart (12) 200 IM, 100 Backstroke

  • Yassir Ahmed (11) 100 Butterfly

  • Heidi Braybrooks (11) 200 Backstroke

  • Sideliya Dincer (11) 200 IM

  • Gabriel Kieskiewicz (11) 200 Backstroke

  • Lena Westgate (10) 100 IM and 200 IM, 100 Breast

  • Asher Duckworth (9) 200 IM

  • Llewellyn Porter (9) 50 Breast

 

* Apologies for any mistakes in medal positions that is because the Basildon meet report does not point out time trials, which are not entitled to receive medals.

 

Personal Best Improvements:

 

Swimmers with improvements over 20 seconds:

 

Yassir Ahmed, Sidelya Dincer 200 IM, Marlow Depeza-Purvis 400 IM, Lena Westgate 400 Free.

 

Swimmers with improvements over 10 seconds,

Ilyas Ahmed, Aoife Pearson, Madison Taylor 400 Free, Yasir Ahmed 200 back, Chaimaa Boukdir, Lena Westgate 200 IM, Freddie Griffin, Ella Goodwin 100 IM, Mia Jones 100 back, Llewellyn Porter, Cressida Taggart 100 Fly, Llewellyn Porter 200 Breast.

 

Well done to everyone who raced this weekend!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Christmas Timetable

December 11, 2016

1/1
Please reload

Recent Posts

September 9, 2019